Muškárske navijaky

Muškársky navijak slúži ako zásobník podkladovej muškárskej šnúry – backingu a samotnej muškárskej šnúry. Veľkosť muškárskeho navijaku záleží od muškárskeho prútu a muškárskej šnúry, ktorú chceme použiť – to znamená, že navijak by mal zodpovedať typovému označeniu prútu a šnúry, napr. ak máme na prúte označenie AFTMA 6, pre spravnu funkčnosť muškárskej zostavy by sme mali použiť muškársku šnúru s rovnakým označením AFTMA – 6. Ak by sme zvolili muškársky navijak napr. s označením AFTMA 3, tak by sa muškárska šnúra spolu s backingom nezmestila do navijaku. Preto volíme pre všetky súčasti muškárskej zostavy rovnaké AFTMA označenie, aby všetky komponenty zostavy k sebe ladili aj technicky, aj funkčne.

Pri muškárskych navijakoch je niekoľko dôležitých kritérií, na ktoré musíme brať ohľad :

– materiál, z ktorého je muškársky navijak vyrobený – mal by byť ľahký, pritom pevný, aby nezaťažoval celú muškársku zostavu, aby nebola narušená plynulosť hodov. Zvyčajne „šviháme“ niekoľko hodín, preto musí byť navijak konštruovaný z ľahkých materiálov, ako sú dural, grafit, hliník, titán atď.
– brzda navijaku – brzda muškárskeho navijaku musí byť v prvom rade maximálne citlivá, pretože pri muškárení sa používajú veľmi tenké nadväzcové silony a ak by brzda navijaku nebola citlivá, veľmi ľahko by sme tieto silony trhali.
– vnútorný mechanizmus muškárskeho navijaka – tento mechanizmus u muškárskych navijakov je veľmi jednoduchý, základ je, aby bola vnútorná os a cievka navijaku perfektne vycentrovaná. Ďalšou dôležitou časťou muškárskeho navijaka sú ozubené prevody, tie by mali do seba dosadať ľahko a bez námahy.
– cievka muškárskeho navijaka –
cievka muškárskych navijakov by mala presne sadnúť na vnútornú os navijaka bez veľkých bočných výkyvov.

Zobrazených 1–9 z 24 výsledkov